طراحی و نقشه کشی با میز نقشه کشی

نقشه کشی همان زبان تکنیک است. زبانی که تراوش فکر مهندسان و طراحان را به تصویر می کشد.مهارت نقشه خوانی و نقشه کشی در مهندسی مانند سواد خواندن و نوشتن می باشد.

نقشه کشی در حقیقت نوعی زبان محاوره در علوم مهندسی می باشد که اطلاعات مورد نیاز از یک قطعه، ماشین، سازه، و یا یک طرح را به روشنی و بدون ابهام بیان می کند. این اطلاعات شامل شکل هندسی، نحوه قرار گرفتن و اتصال اجزاء مختلف، مشخصات فیزیکی و هرگونه اطلاعات ضروری می باشد. بنابراین هر مهندس لازم است که به این زبان مسلط باشد و بتواند به راحتی از طریق آن به تبادل اطلاعات با سایر مهندسین بپردازد. حداقل مهارت موردنیاز برای یک مهندس نقشه خوانی است و البته توصیه می شود که نقشه کشی را نه بطور حرفه ای بداند. هر مقدار تسلط به نقشه خوانی و نقشه کشی بیشتر باشد، شخص سریعتر و راحت تر می تواند ایده های خود را به دیگران منتقل کند و ایده های دیگران را درک کند.در واقع می توان گفت که نقشه کشی مانند پلی است که دفاتر طراحی را با کارگاه های ساخت و تولید مرتبط می سازد.

یکی از ابزارهای مورد نیاز برای طراحان نقشه کشی، میز نقشه کشی می باشد. میز نقشه کشی شرکت تجهیزات آموزشی شیدکو میزی است با رویه کاملاً صاف، نرم و مسطح با پایه های فلزی قایقی و بسیار شکیل  به ابعاد ۸۰×۱۲۰، ۶۰×۹۰ و یا ۷۰×۱۰۰  سانتی متر که ارتفاع میز، متغیر و قابل تنظیم است و رویه آن نیز تحت هر زاویه و شیبی قابل تنظیم می باشد.

چند نکته درباره محافظت و نگهداری از میز نقشه کشی:

۱ – هرگز ابزار های سخت و نوک تیز را روی میز نقشه کشی نکشید.

۲ – از بریدن هر نوع کاغذ، مقوا و نظایر آن تیغ یا کاتر، بر روی میز نقشه کشی  خودداری کنید.

۳ – از وارد آوردن هر نوع ضربه ای به لبه های میز نقشه کشی جلوگیری کنید.