وزیر آموزش و پرورش با اعلام اینکه امسال جشن شکوفه ها و غنچه‌ها روز چهارشنبه ۳۱ شهریور برگزار می‌شود، اظهار کرد: به دلیل آنکه روز اول مهر پنجشنبه است، مدارس و سال تحصیلی با حضور رئیس جمهور روز شنبه سوم مهرماه بازگشایی می شود.

به گزارش ایسنا، علی اصغر فانی در نشست خبری خود در آستانه بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۹۵-۹۶ ، افزود : برنامه‌ریزی و اقدامات لازم برای بازگشایی مدارس در قالب ستاد پروژه مهر از  اواسط بهمن ماه سال گذشته آغاز شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پیش بینی می شود شاهد حضور بیش از ۱۳ و نیم میلیون دانش آموز در مدارس باشیم، گفت: در سامانه ستاد ثبت نام روزانه دانش آموزان ثبت می شود و آخرین آمار ثبت شده بیش از ۱۲ و نیم میلیون دانش آموز را نشان می دهد.

به گفته فانی، ۷۰۰ هزار نوآموز در پیش دبستانی، هفت میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در دوره ابتدایی، ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در متوسطه اول و متوسطه دوم و  ۷۳ هزار نفر در مدارس استثنایی در حدود ۱۰۷ هزار واحد آموزشی با بیش از ۹۴۷ هزار پرسنل فرهنگی سال تحصیلی جدید را آغاز می کنند.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه امسال ۱۳۴ میلیون جلد کتاب درسی در بیش از ۱۰۰۰ عنوان چاپ شده و در حال توزیع است، گفت: با توجه به استقرار پایه دهم  ۱۴۰ عنوان کتاب جدیدالتالیف داشتیم و در پایه ششم نیز درس ریاضی تغییر کرده است.

وی بااشاره به ثبت نام برای کتب درسی ، ادامه داد: همچنین با توجه به هدایت تحصیلی، سایت فروش اینترنتی کتاب برای دانش آموزان متوسطه باز است و دانش آموزانی که موفق به تهیه کتاب های خود نشوند، می‌توانند از این طریق ثبت نام و کتب را در منازل تحویل بگیرند.

بهره‌برداری از ۵۲۵۵ کلاس در سال تحصیلی جدید

در ادامه این نشست فانی به اقدامات انجام شده در زمینه آماده سازی فضای آموزشی اشاره کرد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم ۵۸۲۲ پروژه با ۳۳ هزار و ۶۶ کلاس درس و زیربنای ۴ میلیون و ۶۳۲ هزار و ۷۱۰ متر مربع به بهره برداری رسیده و در سال تحصیلی جدید نیز ۵۲۵۵ کلاس درس به بهره برداری خواهد رسید.

وزیر آموزش و پرورش درباره وضعیت سیستم های سرمایشی و گرمایشی مدارس نیز اظهار کرد: از ۲۱۱ هزار و ۹۶۳ کلاس درس فاقد سیستم استاندارد ۱۵۲ هزار و ۷۷۷ کلاس را به سیستم گرمایشی استاندارد مجهز کردیم و امید است امسال و سال آینده کل کلاس های درس را به سیستم های  استاندارد مجهز کنیم.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، سرانه فضای آموزشی در دولت یازدهم از ۴٫۸۶ مترمربع به ۵٫۱۴ مترمربع رسیده است.

 

۲۶ هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان امسال وارد مدارس می‌شوند

وی با اشاره به اینکه امسال ۲۶ هزار نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان وارد مدارس می شوند، گفت: از این تعداد ۱۳ هزار نفر در مقطع ابتدایی و متوسطه مشغول می‌شوند و ۹۰۰۰ نفری که در بهمن فارغ‌التحصیل می شوند نیز از ابتدای مهر ماه ما را همراهی می کنند. همچنین  ۴۰۰۰ نفر نیز از محل آزمون استخدامی سال گذشته به ما می پیوندند.

فانی ادامه داد: دانشگاه فرهنگیان امسال ۱۰ هزار نفر را از طریق کنکور سراسری پذیرش می کند و ۱۰ هزار نفر دیگر از طریق آزمون استخدامی جذب خواهند شد که پس از طی دوره یکساله حرفه آموزی از مهر ۹۶ وارد مدارس می شوند.

ورود ۳۰۰۰ راهبر آموزشی به مدارس روستایی

وی در ادامه به بیان سازوکار حمایت از مناطق محروم پرداخت و گفت : با توجه به فاصله زیاد مدارس در مناطق روستایی از یکدیگر نیازمند وجود راهبران آموزشی به منظور بازرسی و نظارت و راهنمایی راهبران آموزشی هستیم. در همین راستا از امسال ۳۰۰۰ راهبر آموزشی انتخاب و به مدارس روستایی اعزام می شوند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات برگزاری کلاس های جبرانی ویژه دانش آموزان دیرآموز در مناطق روستایی است. از امسال پیش بینی کردیم کلاس های جبرانی برای دانش آموزان روستایی تشکیل شود.

وی ضمن اعلام این خبر که سال گذشته ۴۰۰ هزار دانش آموز در مدارس شبانه روزی تحصیل کردند گفت: از امسال چهارساعت فوق برنامه در هفته به برنامه درسی دانش آموزان شبانه روزی افزوده می شود.

توسعه و تجهیز خوابگاهها، تامین و استاندارد سازی سیستم های گرمایشی مدارس روستایی، استفاده از مدارس پیش ساخته و قابل حمل در مناطق صعب العبور بویژه در جمعیت عشایری، اجرای اساسنامه کلاس‌های چندپایه، بهبود پوشش تحصیلی مقطع متوسطه اول و دوم در روستاها و افزایش مراکز آموزشی و توانبخشی دانش آموزان با نیازهای ویژه از دیگر برنامه های آموزش و پرورش برای مناطق محروم بود که فانی برشمرد.

وزیر آموزش و پرورش از سنجش یک میلیون و ۲۵۰ هزار نوآموز بدو ورود  به دبستان در  سال جاری خبر داد و گفت: سال گذشته طرح خدمات حمایتی دارویی برای دانش آموزان با نیازهای ویژه اجرا شد و امسال نیز ادامه می یابد. همچنین تامین هزینه سرویس ایاب و ذهاب انجام شد.

افزایش ۲٫۵ برابری نسبت کتب کتابخانه‌های مدارس به دانش آموزان

وی به اعزام ۷۰۰ هزار دانش آموز به اردوهای راهیان نور تا  پایان تابستان اشاره کرد و درباره وضعیت کتب کتابخانه‌های مدارس ، گفت: نسبت کتاب به دانش آموز در کتابخانه های مدارس از چهار کتاب در سال ۹۲ برای هردانش آموز به ۱۰ کتاب در سال ۹۵ رسیده است.

فانی به طرح حفظ موضوعی قرآن کریم و توسعه آن در سال آتی اشاره کرد و گفت : در بخش مقابله با  آسیب های اجتماعی نیز اقدامات خوبی انجام شده است که برگزاری نمایشگاه پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اجرای طرح مداخلات روانی اجتماعی ویژه دانش آموزان مبتلا به مصرف مواد از این جمله است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه تربیت بدنی اظهار کرد: گنجاندن ۶ ساعت درس تربیت بدنی در مقطع متوسطه، ایجاد نهضت داوطلبی سفیران سلامت در جمعیت ۵۰۰ هزار دانش آموز، ایجاد ۱۹۲۰ مدرسه تخصصی ورزش، برگزاری المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای و کانون های درون مدرسه ای از این جمله است.

«تجربی» همچنان در صدر  انتخاب رشته دانش‌آموزان

وی در پاسخ به پرسش ایسنا درباره تصمیمات جدید پیرامون هدایت تحصیلی دانش آموزان در سال تحصیلی آینده گفت: اصل هدایت تحصیلی برای همه دنیا پذیرفته شده است، امسال برای نخستین بار در راستای استقرار نظام جدید، هدایت تحصیلی در پایان کلاس نهم انجام شد.

از ابتدای سال تحصیلی گذشته نسبت به توجیه دانش آموزان و اولیاء اقدام کردیم اما مناسب و کافی نبود و با مشکلاتی مواجه شدیم، اما اکنون مشکلات حل شده است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه به مدیران آموزش و پرورش تاکید کردیم از ابتدای سال تحصیلی جاری نسبت به توجیه دانش آموزان، اولیاء و مشاوران پایه نهم اقدام کنند تا دیگر با مشکل روبرو نشویم گفت: تا روز گذشته اطلاعات ۷۶۶ هزار دانش آموز پایه دهم در سامانه سناد ثبت شده و هنوز اطلاعات ۱۶۰ هزار دانش آموز وارد نشده است.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار ثبت شده تا روز گذشته ۱۲٫۶۵ درصد در رشته ریاضی، ۳۲٫۴۸ درصد در رشته تجربی، ۲۳٫۵۴ درصد در رشته انسانی، ۰٫۵ درصد در رشته معارف، ۱۷٫۴۱ درصد در رشته فنی و ۱۳٫۳۷ درصد در رشته کاردانش ثبت نام شده اند.